Skip to content

Livets Dans

Vi skal være kvinder i en cirkel

Danse i gudinden Inannas fodspor

Mærke kvindekroppens lyst og rytmer

Gå mørket i møde

Fejre lysets genkomst

Og hengive os til nærende ro

 

 

Forestil dig en weekend hvor dansen er målet og hvor du vil blive næret med bevægende inspiration, så du kan mærke dig frem og finde din egen dans.

Inspirationen hentes fra dyrenes utæmmede yndefuldhed, myternes arketyper, elementernes bevægelse, alt levendes cyklus og trommens rytme.

I Livets dans kan vi finde frihed gennem bevægelse og forløse vores indre danser. Gennem bevægelse genfinder vi det naturlige: cirklen, rytmen og det dansende udtryk og lærer at udtrykke det ikke-sproglige gennem kroppens sprog.

I dans kan vi opleve glæden ved at give og modtage ind i et trygt levende, sansende fællesskab, hvor vores individuelle udtryk tilsammen kan skabe synergi og transformere.

Vi vil arbejde med myten gennem den rituelle danseform, hvor vi i en cirkel danser os igennem mytes billeder til levende trommer. Neel Fasting vil bringe det meditative ind som et vågent og fordybende aspekt i dansens pulserende liv.

Der kræves ingen forudsætninger for at deltage på kurset, hverken dansemæssigt eller i forhold til kendskab til myten, meditation eller andet.

 

Praktiske oplysninger:

Tid: Torsdag d. 23 nov. kl. 19.30 til søndag d.26 nov. kl. 14.00.

Sted: Solbakkevej 15, 8766 Nr. Snede

Prisen: 3100 kr

Mad: Der bliver serveret økologisk vegetarisk frokost og aftensmad, samt te i pauserne. Morgenmad sørger du selv for.

Tilmelding: Send mail til mail@maria-rose.dk

 

Overnatnings muligheder i Nr. Snede:

Finn Hesselager, Rørbækvej 13, finnager@mail.dk, tlf. 75771983 (Mulighed for sovesal)

Eva Hildebrand/James Hammink, Lindbjerg Alle 24, evahildebrand@consultaps.dk tlf. 7577 1825

Iben Iversen/Mads Jakob Hagen, Ege Alle 75, egealle75@gmail.com, tlf. 6169 2334 / 2519 2408

John Andersen, Elme Alle 14, john@andersen.mail.dk tlf. 7577 0990/2492 3453

Lille hus ved marken, Lindbjerg Alle 26, lillehus26@yahoo.com

Marianne Dreyer, Elmealle 32, mariannedreyer@mail.dk tlf. 7577 0275/2578 0275>

Neel Fasting, Solbakkevej 6, neelfasting@gmail.com;

Ove Jensen, Lindbjerg Alle 26, ojkamel15@gmail.com tlf. 2086 8844

Rikke Siggaard/Torben Hansen, Lindbjerg Alle 14, risiggaard@gmail.com , 40245484 / 61330640

Stine Anker Møller, Rørbækvej 7, stineam@hotmail.com tlf. 21911523

Therese & Kian Falck, Solbakkevej 14,kianfalck@icloud.com

Ulla Salicath, Kirkeskovvej 24, ullasalicath@mail.dk

 

Medbring: Blødt tøj til bevægelse og evt papir og noget at skrive/tegne med.

Du er velkommen på Solbakkevej 15 fra kl 18.30 hvor der mulighed for en kop varm suppe. vi starter i salen kl 19.30.

 

Underviser: Maria Rose Dybvad er danser og uddannet yogalærer og afspændingspædagog med fokus på kropsbevidsthed gennem bevægelse. Har været i mesterlære hos Brita Haugen i myteforståelse og ritueldans. Derudover holder hun kurser og workshops i ritueldans, fri dans, kropsarbejde og yoga.

www.maria-rose.dk

 

Gæstelærer: Neel Fasting er Cand.mag., lektor i klassisk kultur og litteratur. Videreuddannet i tantra og meditation hos Jes Bertelsen siden 1982. Træning af grupper i bevidsthed om seksualitetens dybdestruktur, tantra og en meditativ tilgang i Danmark og udlandet siden 1985.

www.neelfasting.dk

 

Trommeslager: Michael Kok Kirkegård er musiker, danser og højskolelære og har bl.a  spillet trommer på Myte, dans og ritual uddannelsen.

Scroll To Top